Jak se daní finanční produkty? Kolik to bude? Lze se tomu vyhnout?
Jeden příklad za všechny
Když ukládáme peníze, většinou si porovnáme, kolik vyděláme a kolik zaplatíme na poplatcích. Jak je to ale s daněmi? Že je to otázka podstatná ukazuje tento příklad:
Když si celý život ukládám peníze a vydělám třeba 700 000 Kč, tento zisk musím zdanit – a zbyde mi přesně 595 000 Kč. Nechcete být ve stáří takto překvapeni? Čtěte dál.
Ze sedmi set tisíc méně, než šest set? Ano, tak to říká zákon.
Problém je na začátku
To, že o ní většina klientů nemá správnou představu, je částečně vina prodejců. Za víc, než deset let v oboru, jsem potkal jen velmi málo klientů, kteří dostali při pořízení produktů na pobočkách, nebo i jinde, informace o daňových otázkách. U nás to s klienty probíráme vždy. Pokud tedy tápete, zde naleznete základní informace.
Zdanění finančních produktů
Stavební spoření
Úroky ze stavebního spoření jsou zdaněny 15%. Strhává stavební spořitelna. Neuvádí se do daňového příznání.
Penzijní připojištění
U všech typů „penzijka“ platí, že je nastavena daň z výnosů ve výši 15%. Někdy se tomu lze vyhnout. Při založení či před výběrem konzultujte s poradcem.
Podílové fondy
Zisky jsou osvobozeny od daně, pokud investici držíte alespoň tři roky. V jiném případě je potřeba uvést do daňového přiznání a zdanit 15%.
Životní pojištění
Zisky jsou při výběru zdaněny 15%. Při předčasném ukončení nastává problém s dodaněním, kterému se ovšem dá vyhnout. Před výběry či ukončením konzultujte s odborníkem.
Jak Vám můžeme pomoci?
Pro své klienty zajišťujeme vše od garantovaných spoření až po zajímavé vysoce výnosné rizikové investice. Zajímají Vás dluhopisy, akcie, zlato? Něco jiného? U nás si vyberete, vše Vám vysvětlíme a pomůžeme Vám i se všemi pozdějšími změnami. Stálým klientům nabízíme zajímavé slevy na poplatcích.